مطالب موسسه حقوقی دادبانان

چالش ها و راهکار های موفقیت در رشته حقوق
14 مهر 1400

چالش ها و راهکار های موفقیت در رشته حقوق

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0
  • کارشناس برنامه :دکتر فرهاد بیات

موفقیت در رشته‌ای همچون حقوق، علاوه‌بر کوششِ فراوان به هوشمندی زیاد در نحوۀ مطالعه دروس هم نیاز دارد.

?حقوق رشته‌ای است با گرایش‌های بسیار متنوع و منابعی بسیار زیاد که تسلط بر همۀ آن‌ها غیرممکن است. بسیار دیده می‌شود دانشجویانی که با انگیزه و شوق فراوان به این رشته می‌آیند، پس از مدتی سرخورده می‌شوند و حتی ممکن است رشتۀ تحصیلی خود را تغییر دهند.

?دکتر فرهاد بیات، نویسندۀ کتاب «شرح جامع قانون مدنی» و مدرس حقوق کسب و کار در گفت‌وگویی با صفحۀ «دادبانان»، راهکارهای موفقیت در این رشته را به‌تفصیل بیان کردند. خلاصۀ آن گفت‌وگو  به اختصار تقدیم می‌شود:

?1- سعی کنید از همان ابتدای تحصیل، هدف خود را از ورود به دانشگاه مشخص کنید. آیا هدف شما کسب مهارتی است تا بتوانید وارد بازار کار شوید یا می‌خواهید محقق و پژوهشگر باشید؟ اگر هدفتان از ورود به دانشگاه صرفاً کسب مهارتی برای ورود به بازار کار است، تحصیلات تکمیلی الزامی نیست در موفقیت شما. آنچه آیندۀ شغلی شما را تضمین می‌کند، مهارت‌های شماست و در بازار رقابتی امروز، مدرک تحصیلی شما به تنهایی برای مشتریان شما جذابیتی ندارد.

?2- دروس را اولویت‌بندی کنید. رشتۀ حقوق بسیار گسترده است و گرایش‌های متنوعی دارد. سعی کنید با اولویت‌بندی بین دو یا سه گرایش، مطالعات خود را متمرکز و عمیق کنید و از پراکنده‌خوانی بپرهیزید.

?3- برای فهم عمیق لازم است از منابعِ معتبر و به‌روز استفاده کنید. جزوه‌خواندن را صرفاً برای موفقیت در امتحانات پایانِ ترم انجام دهید نه بیشتر.

?4- نحوۀ مطالعه‌تان را مدام بهبود ببخشید. زیادخواندن شما را باسواد نمی‌کند. فهمیدن مطالب است که قوۀ استدلال و استنباط شما را بیشتر می‌کند. جالب است بدانید حتی برای به‌خاطر‌سپردن مطالب هم لازم است آن مطلب را به‌درستی بفهمید.

?5- در کنار این اصول، این تکنیک‌ها را نیز حتماً رعایت کنید: با دوستان خود «مباحثه» کنید. سعی کنید به دوستان یا سال‌پایین‌تری‌های خود مطالب را توضیح دهید و اشکالاتشان را رفع کنید (پس از اطمینان‌یافتن از تسلطتان بر مطالب). سَری به مقالات علمی بزنید و از نحوۀ استدلال نویسندگان الگوبرداری کنید. خواندن آرای قضایی باعث می‌شود به اهمیت مسائل تئوری بیشتر پی ببرید. مراقب معدلتان باشید. درست است که معدل ارتباطی با سواد ندارد اما در طول مسیرِ درسی و شغلی‌تان دارای اهمیت است. زبان دوم را بیاموزید که بهتر است زبان انگلیسی باشد. زبان دوم یعنی شانس دوبرابر و در کنار همۀ این‌ها، به سلامت و بهداشت روانی خود اهمیت دهید.

موفقیت شغلی، جزیی از مسیرِ زندگی ماست نه همۀ آن.

برای مطالعه مطالب بیشتر به مقالات موسسه حقوقی دادبانان مراجعه فرمایید.

نویسنده چکیده استاد مرتضی سیمایی صراف

 

 

ارسال پاسخ

0