مطالب موسسه حقوقی دادبانان

موفقیت کارآموزان وکالت
26 مهر 1400

چالش ها و راهکار های موفقیت کارآموزان وکالت

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

موضوع: چالش ها و راهکار های موفقیت کارآموزان وکالت

⭕️کارشناس برنامه :#دکترفرهادبیات

⭕چهارشنبه، 21 مه ر ماه 1400 با آقای دکتر فرهاد بیات، وکیل پایه یک دادگستری و مدرس حقوق کسب و کار در خصوص چالش ها و راهکارهای موفقیت کارآموزانِ وکالت گفتگوی صمیمی و پرمغزی داشتیم. خلاصه آن گفتگو را تقدیم می کنم.

?دکتر بیات: کارآموزان وکالت دو چالش اساسی در پیش رو دارند. اول مسایل مربوط به دوران کارآموزی از قبیل؛ انتخاب وکیل سرپرست، انجام تکالیف کارآموزی و آمادگی برای اختبار و دوم تمرین برای ورود جدی، به مرحله وکالت پایه یک.

?اول. در انتخاب وکیل سرپرست، اولویت با اشخاصی است که وقت و انگیزه کافی برای تعامل با کارآموزان را داشته باشند. برای این منظور، وکلایی که خودشان به طور جدی و تمام وقت در دفتر وکالت حضور دارند ، گزینه بهتری خواهند بود. به علاوه؛ لازم است کارآموزان، تکالیف این دوران را با نگاه تجربه آموزی و کشف جزئیات پرونده های حقوقی انجام دهند و نه صرف رفع تکلیف. مسایل حاشیه ای محاکم بسیار مهم هستند. نحوه برخورد با قاضی یا کارکنان دفتر. نحوه صحبت کردن در محیط دادگاه و سایر مسایلی که می توان نام آن را «روانشناسی قضایی» گذاشت. برای آمادگی در آزمون اختبار هم بهترین راه، مطالعه سوالات دوره های قبل می باشد.

?دوم. برای آمادگی هرچه بهتر برای ورود به دوران وکالت پایه یک، توجه به این مسایل بسیار مهم است:

?1- در مورد راهکارهای جذب پرونده باید یک حوزه تخصصی انتخاب شود و در آن حوزه تولید محتوا انجام شود و با اشخاص و جامعه اقتصادی مرتبط با آن صنعت در ارتباط باشیم. وکالت صرفاً داشتن یک تخصص نیست بلکه نیازمند داشتن مهارت هایی برای اداره یک «حرفه تخصصی» نیز هست.

?2- اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. وکیلی که اعتماد به نفس لازم برای مواجه با چالش های حقوقی و حاشیه ای وکالت را ندارد، وکیل موفقی نخواهد بود، ولو اینکه سواد خوبی هم داشته باشد. برای این منظور بهتر است؛ گروهی کار کنید، ولو یک گروه دو نفره، دانش خود را به روز کنید. در حال حاضر و با وجود گسترش آموزش های مجازی، بهترین گزینه شرکت در این دوره ها است، در یک حوزه متخصص بشوید و این تخصص را با تولید محتوا در فضای مجازی به دیگران نشان دهید، هرچه می توانید در فن مذاکره قوی بشوید. فن مذاکره برای یک وکیل یعنی نیمی از موفقیت.

?3- نسنجیده قبول وکالت نکنید. ممکن است فشار پرونده های پر درد سر، شما را از قبول سایر پرونده های خوب و مفید باز دارد.

?4- حواس تان به تکالیف مالیاتی تان باشد، معمولاً ممیزین مالیاتی به کارآموزان سخت نمی گیرند اما، این آسان گیری هم حدی دارد.

?5- برای کنترل استرسِ شرکت در جلسات دادگاه، بهتر است یک «چک لیست» از ملزومات جلسه رسیدگی، داشته باشید تا مطمئن باشید چیزی از قلم نیافتاده.

?6- سعی کنید «مشاورۀ حقوقی» یک یا چند شرکت را قبول کنید؛ هم کسب تجربه است، هم دایره ارتباطات شما را افزایش می دهد و هم در جذب پرونده به شما کمک می کند.

?7- در مورد تخلفات انتظامی بسیار حساس باشید. گاهی اوقات یک فعل یا ترک فعل ساده می تواند برای شما تبعات انتظامی به همراه داشته باشد. در این خصوص حتما قوانین و مقررات مربوطه را مطالعه کرده و با وکلای با تجربه مشورت نمایید.

به قلم استاد مرتضی سیمائی صراف

ارسال پاسخ

0