مطالب موسسه حقوقی دادبانان

لایو سواد مالیاتی وکلا
1 آبان 1400

سواد مالیاتی برای وکلا

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

موسسه حقوقی دادبانان، در راستای رسالت توسعه آموزش های حقوقی، در تاریخ 27 مهرماه1400 گفتگوی اینستاگرامی (لایو) را با آقای فرشید رستگار، مدرس و مشاور امور مالیاتی با عنوان «سواد مالیاتی برای وکلا» برگزار کرد. چکیده ای از این گفتگو را تقدیم می کنیم:

آقای مرتضی سیمایی صراف: چرا سواد مالیاتی برای وکلا مهم است؟

آقای فرشید رستگار: داشتن سواد مالیاتی به سه دلیل برای وکلا اهمیت دارد. 1- برای مدیریت مسایل شغلی خودشان؛ قانونگذار برای شغل وکالت علاوه بر تکالیف عمومی که بر عهده همه مودّیان قرار داده، تکالیف علی حدّه و اختصاصی دیگری هم در نظر گرفته است. عدم آشنایی با این تکالیف می تواند برای وکلا درد سر آفرین باشد. 2- برای بالا بردن خدمات فنی و تخصصیِ خودشان؛ مسایل حقوقی بسیار زیادی هستند که هرچند ممکن است ماهیت مالیاتی نداشته باشند اما، موثّر یا متأثر از مسایل مالیاتی هستند. مثلاً وقتی شما قرارداد خرید یک سرقفلی را برای موکّل خودتان تنظیم می کنید، خیلی مهم است که مسایل مربوط به بدهی های مالیاتیِ احتمالیِ مبیع را هم در نظر داشته باشید تا موکل تان با دیدی جامع بتواند وارد قرارداد شود. و مثال هایی از این دست که کم هم نیستند. 3- بازار رو به رشد خدمات مالیاتی. به هر حال مالیات در سالهای اخیر مورد توجه حاکمیت قرار گرفته و قوانین مربوط به این حوزه روز به روز در حال گسترش و تغییر می باشند. این تأکیید و تغییر باعث شده مردم بیشتر با مسایل مالیاتی درگیر شوند و به وکیل و مشاور مالیاتی نیاز روز افزونی پیدا کنند.

آقای سیمایی صراف : مالیات حوزه بسیار تخصصی می باشد. به نظر شما وکلا چگونه می توانند در این حوزه «صاحب مهارت» شوند؟

آقای رستگار: مهارت امری جدای از دانش می باشد. مهارت یعنی توانایی حل مسئله. اگر شما دانش گسترده ای هم داشته باشید ولی تا مواجه عینی و عملی با مسایل و مشکلات نداشته باشید نمی توانید به «مهارت» دست پیدا کنید. برای کسب مهارت دو کار می توانید انجام دهید؛ 1- خودتان را با مسایل مالیاتی درگیر کنید. برای شروع، سعی کنید با مردم عادی و صاحبان کسب و کار در مورد مسایل مالیاتی صحبت کنید. و بعد با مراجعه به قوانین و مقررات، پاسخ این سوالات را پیدا کنید. همین کار ساده هم دانش شما را گسترش می دهد و هم اعتماد به نفس تان را در مواجه با این چالش ها افزایش می دهد. 2- در نزد یک شخص یا دفتر حقوقی یا حسابداری که درگیر با مسایل مالیاتی هستند، کارآموزی کنید. بودن در کنار کسانی که صاحب تجربه هستند، سرعت یادگیری شما را به طرز چشم گیری افزایش می دهد.

آقای سیمایی صراف: دوستان در مورد منابع «حقوقی» که در حوزه مالیات نوشته شده سوالاتی پرسیده اند. من با کسب اجازه از شما، برخی از این منابع را معرفی می کنم؛ 1- کتاب صفر تا صد حقوق کسب و کار (در قسمت مسایل مالیاتی) اثر آقای دکتر فرهاد بیات و جناب آقای علی اکبر جعفری. مزیت عمده این کتاب این است که از طرح مسایل صرفاً تئوریک، خودداری کرده و به مشکلات و سوالات عملی و واقعی مطرح در این حوزه پرداخته است. به عبارت دیگر در این کتاب از «مسئله» به «تئوری» می رسیم و نه برعکس. 2- کتاب حقوق مالیه عمومی دکتر ولی رستمی در فصل مربوط به مالیات ها. در این کتاب ارزشمند، آقای دکتر رستمی مسئله مالیات ها را با زبانی حقوقی و به صورتی ساده، بیان داشته اند. این کتاب برای ورود به حوزه مالیاتی بسیار مناسب است. 3- کتاب حقوق مالیاتی آقای دکتر حسین عبداللهی و دکتر رضا مولابیگی. این کتاب که در نوع خود بی نظیر است، برای علاقه مندان به این حوزه توصیه می شود. 4- کتاب آئین دادرسی مالیاتی اثر آقای دکتر محسن طاهری تاری که در سه جلد مسایل مربوط به رسیدگی های مالیاتی را تشریح نموده. این کتاب دارای نثری قوی و علمی است و برای کسانی که قصد ورود جدّی در حوزه مالیاتی را دارند مناسب است. 5- کتاب دادرسی مالیاتی اثر جناب آقای عفارزاده، استاد نام آشنای مالیاتی که به سبب تجربه بی بدیلِ ایشان در سازمان امور مالیاتی دارای نکات بسیار ارزشمندی است.

آقای فرشید رستگار: منابعی که معرفی کردید بسیار مفید و ضروری هستند. اما شاید برخی از دوستان بگویند، ما هنوز با الفبای مالیات آشنا نیستیم و فهم این منابع برای ما کار دشواری است. چارۀ کار ما چیست؟ به این عزیزان توصیه می کنم در دوره های آموزشی که مالیات را از صفر شروع می کنند شرکت کنید. خوشبختانه موسسه حقوقی دادبانان یکی از بهترین دوره ها را برای آموزش مقدماتی مالیات طراحی کرده و اتفاقا مدرس آن هم جناب آقای غفارزاده هستند. به نظرم این دوره برای کسانی که زمینۀ زیادی در حوزه مالیات ندارند، بسیار مفید خواهد بود.

به قلم استاد مرتضی سیمائی صراف

ارسال پاسخ

0