برنامه لایو دادبانان

فضای مجازی فرصتی مناسب و کم سابقه برای ما پدید آورده است تا در یک فضای تعاملی، از حضور اساتید بهره‌مند شویم و گفت و گوهای مفید و سازنده‌ای برای مهارت‌افزایی حقوقی داشته باشیم.
گفت‌و‌گوهای زنده ما با برترین اساتید و صاحبان فن، فضایی ارزشمند و البته برابر برای فارغ التحصیلان حقوق و وکلای گرامی و حتی مدیران غیرحقوقی ایجاد می‌کند تا ابعاد کاربردی حقوق کسب و کار را بهتر بشناسند.
یکی از مهمترین‌ترین نیازهای جامعه حقوقی کشور، هدایت تحصیلی و شغلی و همچنین ارتقای مهارت و توانمندسازی داشنپذیران حقوقی است. در این راستا، موسسه دادبانان در نظر دارد تا سلسله لایوهای مهارت‌افزایی با موضوعات زیر برگزار نماید:

  1. چالش‌ها و راهکارهای موفقیت در رشته حقوق
  2. چگونه مشاور حرفه‌ای شرکت‌های تجاری باشیم؟
  3. سواد مالیاتی برای وکلا
  4. پیچیدگی تنظیم قرارداهای اجاره و سرقفلی
  5. ‌چالش‌ها و راهکارهای موفقیت کارآموزان وکالت
  6. سوالات متداول راجع به دوره‌ها

با ما همراه باشید: dadbanan@

برنامه لایو اینستاگرام دادبانان

پیچیدگی های تنظیم قراردادهای اجاره و سرقفلی

شاید خیلی اغراق نباشد اگر بگوییم یکی از آرزوهای دانشجویان حقوق این است که بفهمند بلاخره فرق سرقفلی با حق کسب و پیشه در چیست؟ یا اینکه چه تفاوت هایی بین قراردادهای تحت حکومت قانون 76 با 56 وجود دارد؟ حالا فرض کنید، هنوز در مرحله تئوری تفاوت های ظریف این قراردادها را نمی توانید از هم تفکیک کنید که موکل تان از شما می خواهد تا در تنظیم یک قرارداد سرقفلی وی را همراهی کنید! واقعا سخت و دشوار است. بماند که خود قراردادهای اجاره نیز پیچیدگی های کمی ندارد! مثلا در قراردادهای اجاره املاک اداری یا تجاری، تکلیف بدهی های موجر در قبال مراجع رسمی مثل سازمان امور مالیاتی یا تأمین اجتماعی چه می شود؟ چه شرطی در ضمن قرارداد می تواند هم حقوق موجر را تضمین کند و هم خیال مستأجر را آسوده نماید؟ دکتر علی خراسانی به این سوالات پاسخ می دهند. دکتر خراسانی از وکلای مبرزی هستند که کارنامه درخشانی در تحقیقات علمی و تجربیات وکالتی دارند. لطفا یک بار برای همیشه فرق قرارداد اجاره با سرقفلی با حق کسب و پیشه را یاد بگیرید!

سواد مالیاتی برای وکلا

چرا وکلای دادگستری که از پس آزمون طاقت فرسایی مثل آزمون وکالت و دو سال کارآموزی و بعد هم اختبار بر آمده اند، از مالیات چیز زیادی نمی دانند؟ مگر قوانین مالیاتی با سایر قوانین فرقی دارند؟ یا مگر وکلای دادگستری اهمیت قوانین مالیاتی را نمی دانند؟ پاسخ همه این سوالات منفی است . پس ایراد کار در کجاست؟ به نظر ایراد در مسئله آموزش باشد. وکلای دادگستری اصولا هیچ آموزش خاصی در مورد مالیات نمی بینند. حتی با ادبیات اولیه حقوق مالیاتی هم آشنا نمی شوند و تصورشان بر این است که فقط حسابدار ها از مالیات سر در می آورند. در حالی که مالیات، حوزه های بسیار گسترده ای دارد و فقط «مالیات مشاغل» و «مالیات اشخاص حقوقی» است که مبتنی بر اصول حسابداری بوده و حوزه های مهمی در مالیات هستند که هیچ ربطی به دانش حسابداری ندارند. مثلا مالیات بر ارث. یا مالیات املاک و مستغلات که دست بر قضا بسیار هم مورد مراجعه وکلا هستند. آقای فرشید رستگار سالهاست مشاور مالیاتی است و زیر و زبر مالیات ها را خیلی خوب می شناسد. قرار است در این گفتگوی اینستاگرامی آقای رستگار توضیح دهند که مالیات چه اهمیتی برای وکلای دادگستری دارد و در عین حال چطور می توان سواد مالیاتی به دست آورد.

بیشتر

 

چالش ها و راهکارهای موفقیت در رشته حقوق

فرض کنید به ترم یک حقوق برگشته اید؟ چه کارهایی را انجام می دهید و چه کارهایی را انجام نمی دهید؟ البته اگر قصد انصراف دادن یا تغییر رشته ندارید!. پاسخ به این سوال مهم تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. در نظر سنجی که در صفحه دادبانان انجام شد، بیشتر شرکت کنندگان اعلام کردند که «مفهومی تر درس می خواندیم. به جای آنکه فقط به فکر جزوه خوانی و کسب نمره قبولی باشیم» دکتر فرهاد بیات که از برجسته ترین اساتید رشته حقوق می باشد، معتقد است« مفهومی خواندن (مطالعه عمیق و دقیق) مهم است. اما کافی نیست. رشته حقوقی چالش های فراوانی دارد که دانشجو از همان ابتدا باید متوجه آنها بوده و خودش را برای مواجه با این چالش ها آماده کند»

بیشتر

چالش ها و راهکارهای موفقیت کارآموزان وکالت

کارآموزان جوان، سرخوش از موفقیت در آزمون وکالت، پا به عرصه وکالت می گذارند، اما اغلب شان نمی دانند که دقیقا چه چیزی در انتظارشان است. یا اینکه آنها باید منتظر چه چیزهایی باشند؟ دوره کارآموزی به سرعت برق و باد می گذرد و کارآموزان بدون این که واقعا آماده از وکیل سرپرست خود مستقل شده و خودشان عنوان پایه یکی را به دست می آورند. چطور می توان یک وکیل حاذق بود که جواب هر سوالی را می داند و در جلسات مشاوره از پاسخ به سوالات بی ربط و با ربط موکلین در نمی ماند؟ چه رفتاری باید با موکلین داشت که هم شأن وکیل حفظ شود و هم موکل بتواند به وکیل خود اعتماد کند؟ دفتر حقوقی را چگونه باید اداره کرد؟ روش درست آرشیو پرونده ها چگونه است؟ آیا تخصص در وکالت لازم است یا خودمان را محدود به یک حوزه نکنیم؟ آیا کارآموزان وکالت می دانند چقدر راحت ممکن است در دادگاه انتظامی کانون، محکوم بشوند به خاطر این که مثلا یک رسید به موکل خود نداده اند؟ کارآموزی وکالت، دوره بسیار مهمی است که می تواند سرنوشت آینده شغلی شما را تعیین کند. با دکتر فرهاد بیات که وکالت مهم ترین بنگاه های اقتصادی کشور را بر عهده دارد در مورد چالش ها و راه کارهای موفقیت در این دوره مهم، گفتگو می کنیم.

بیشتر

سوالات متداول راجع به کارگاه جامع پرورش مشاور حقوقی و کارگاه مهارت افزایی حقوقی

این روزها به لطف فضای مجازی و گسترش آموزش دیجیتال، بازار دوره های آموزشی داغ داغ است. دانشجویان و علاقه مندان زیادی هم به این دوره ها، تمایل نشان می دهند. اما به راستی انتخاب کردن بین این همه دوره های رنگارنگ کار سختی است. موسسه حقوقی دادبانان یک ایده جذاب و نو در امر آموزش دارد. و آن اینکه « مشاور حقوقی باید بتواند به سوالات عملی و روزمره صاحبان کسب و کار پاسخ بدهد». اینکه شما چقدر خوب مدنی 3 را فهمیده اید و این درس سخت را با نمره 20 گذرانده اید برای موکل یا مراجع شما اهمیتی ندارد. آیا می توانید یک شرط داوری صحیح بنویسید؟ آیا می توانید یک صورتجلسه هیئت مدیره برای افزایش سرمایه شرکت تنظیم کنید؟ آیا می دانید کارگرانی که در کارگاه موکل شما مشغول به کار هستند، مستحق دریافت «سختیِ کار» هستند یا نه؟. آیا می توانید مالیات بر ارث موکل تان را حساب کنید؟ اگر شخصی از نام تجاری موکل شما سوء استفاده کرد، موکل تان باید به کجا مراجعه کند؟ اگر موکل تان می خواهد ملک خودش را بین فرزندانش تقسیم کند، دقیقا چکاری باید انجام دهد؟ و … در دوره های جامع پرورش مشاور حقوقی و کارگاه های مهارت افزایی شما را برای پاسخ به این پرسش ها آماده می کنیم. خانم مهندس معصومه زمانی، به عنوان مدیر آموزش موسسه حقوقی دادبانان به سوالات شما در خصوص اینکه چه دوره ای برای شما ( با توجه به جایگاه شغلی و تحصیلی تان) مناسب است پاسخ می دهند.

چگونه مشاور حرفه ای شرکت های تجاری باشیم؟

شرکت های تجاری ساختاری عجیب و غریب دارند؟ برای هر کاری باید کلی تشریفات و ترتیبات حوصله سر بر را رعایت کنند. و معمولا کسی از این تشریفات سر در نمی آورد جز همان کارشناس اداره ثبت شرکت ها که آن هم حوصله پاسخ دادن به سوالات شما را ندارد و فقط آگهی های تغیرات شما را برگشت می زند! بی خود نیست که نزدیک 400 ماده در قانون تجارت به شرکت های تجاری اختصاص دارد. قوانین خاص مثل قانون بخش تعاون، شرکت های دانش بنیان و … هم که به کنار. همه این ها باعث شده تا بیشتر دانشجویان حقوق، حتی علاقه مندان به حقوق خصوصی، از حقوق شرکت های تجاری فراری باشند. اما خبر خوب اینکه، یک استاد جوان و خوش فکر به نام دکتر جواد معتمدی چند سالی است که قاعده بازی را به هم زده و حقوق شرکت ها را به زبانی ساده و شیرین تبیین می کند. به طوری که اشخاص زیادی علاقه مند به حقوق شرکت ها شده اند و از اینکه توسط موکلین یا کارفرمایان خود مورد پرسش های سخت در مورد تشریفات برگزاری مجامع، نحوه حمایت از سهامداران اقلیت، نحوه انحلال شرکتی که سهامداران باهم اختلاف دارند، نحوه ابطال صورتجلسات هیئت مدیره و … قرار بگیرند، نه فقط ترسی ندارند که لذت هم می برند. این لایو جذاب را از دست ندهید.

بیشتر

0